Zo maak je CenteringZwangerschap naast leuk ook rendabel
CenteringZorg levert veel op: betere uitkomsten, betrokken zwangeren en partners, en meer werkplezier voor professionals. Maar hoe organiseer je groepszorg zó dat het haalbaar en rendabel is binnen jouw verloskundigenpraktijk? Hierover bieden wij een nieuwe intervisie aan.
Veel praktijken lopen bij de start tegen vragen aan: kost het niet te veel tijd? Kunnen we dit wel blijven volhouden? En is het financieel wel haalbaar?
Met de introductie van het NZa-tarief in 2024 is er gelukkig meer duidelijkheid en ruimte gekomen. Toch leeft bij sommige verloskundigen het misverstand dat CenteringZorg duurder is dan de basiszorg – terwijl dat in de praktijk niet hoeft.
Tekst gaat na het kader verder
Uitleg over het NZa-tarief: hoe zit het écht?
Sinds 1 januari 2024 geldt een aanvullend tarief voor groepsgewijze prenatale zorg: Centering-Based Interactieve Prenatale Groepszorg (CB-IPG). Het tarief bedraagt €70 per zwangere die deelneemt aan CenteringZwangerschap, naast het reguliere tarief voor basiszorg.
Belangrijk om te weten: Dit bedrag is gebaseerd op een kostenevaluatie van TNO. Het gaat uit van begeleiding door een verloskundige samen met een co-begeleider, zoals een praktijkassistente of kraamverzorgende.
📄 👉 Download de video met uitleg van onze Centering-adviseur
In deze video legt Annemiek van der Kraan helder uit hoe het NZa-tarief tot stand is gekomen en hoe het zich verhoudt tot de reguliere basiszorg. Duidelijk wordt dat de centering-groep uit minstens tien deelnemers moet bestaan.
Praktijken ondersteunen bij opschaling en organisatie
De praktijk leert dat het tijd en oefening kost om CenteringZorg echt in de vingers te krijgen. Werving vraagt in het begin vaak meer energie. En zolang je het ‘erbij’ doet, kost het veel. Maar zodra je voorbij het omslagpunt bent, ontstaat er routine, groeit het zelfvertrouwen en neemt de voorbereidingstijd af.
Stichting Centering Nederland ondersteunt praktijken en VSV’s graag bij het zetten van die volgende stap. Denk aan:
- advies bij inrichting en planning
- trainingen
- wervingstips
- intervisies waarin je leert van collega’s
Intervisie op 21 mei: samen verder
Daarom organiseren we op dinsdag 21 mei een online intervisiebijeenkomst, gericht op het rendabel organiseren van CenteringZwangerschap. Samen bespreken we waar je tegenaan loopt en hoe andere praktijken het aanpakken.
📍 Datum: dinsdag 21 mei 2025
📌 Locatie: online
🔗 Schrijf je hier gelijk in
Wat helpt om te weten
- Betrek bijvoorbeeld een kraamverzorgende of praktijkassistent – dat is niet alleen de financiële basis van het NZa-tarief, maar werkt in de praktijk ook heel goed. Een praktijkassistent kan tijdens de groep praktijktaken blijven doen én beleeft vaak extra werkplezier door de verdieping in het contact met zwangeren. Een verloskundige als co-begeleider past niet in de begroting.
- Tien deelnemers per groep is een goed uitgangspunt om kosteneffectief te werken.
- De eerste twee centering-groepen die jullie praktijk organiseert, kosten meer tijd. Maar dat wordt snel minder naarmate het team ervaring opbouwt!
- Met een startsubsidie van de gemeente of via Kansrijke Start kun je de opstartfase goed overbruggen. Maar ook zonder startsubsidie heb je die investering er na vijf jaar uit.
- In achterstandswijken is het prenataal tarief hoger, waardoor je sneller quitte draait.
- Laat ook collega’s die geen Centering geven kennismaken met de methode – dat maakt werven makkelijker en zorgt voor meer draagvlak.
Deel je ervaring
Werk jij met CenteringZwangerschap en heb je inzichten of tips die je wilt delen? We horen graag hoe jullie het aanpakken. Mail ons via: info@centeringzorg.nl